Wycieczki fakultatywne na Krecie

Kreta jest największą spośród greckich wysp i najwięcej oferuje żądnym wrażeń turystom. Jednym z najlepszych sposobów na poznanie niezwykłej różnorodności Krety oraz obyczajów Kreteńczyków jest udział w wycieczce na Kretę.

Spośród licznych propozycji wycieczek na Krecie punktem obowiązkowym jest z pewnością Knossos i zachwycający Pałac Minojski. Inną propozycją są rajskie plaże Elafonissi pokryte różowym piaskiem, gdzie każdy może się w pełni zrelaksować wśród bajecznych rozlewisk. Dla tych, którzy wolą bardziej aktywne atrakcje, kierowana jest wędrówka najdłuższym wąwozem Europy – Wąwozem Samaria.

Kreta jest wymarzonym miejscem na wypoczynek. Oblewające ją błękitne morze, cudownie miękki piasek na plaży, palmy, gaje oliwne i skalne zatoczki składają się na wspaniałe i niepowtarzalne widoki. Dodatkowy urok ma sieć malutkich i pięknych uliczek przepełnionych licznymi lokalnymi tawernami i kafejkami, obleganymi przez okolicznych mieszkańców oraz przyjezdnych.

W trakcie pobytu na Krecie można zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca, wybierając się na proponowane przez rezydenta wycieczki fakultatywne. Każda z wycieczek odkrywa przed turystami nowe oblicza Krety. Dzięki profesjonalnej opiece przedstawiciela biura, klienci Mega Travel dowiedzą w trakcie wycieczek nieco ciekawostek dotyczących wyspy i poznają jej ciekawą i bogatą historię.

 

SANTORINI

Całodniowy rejs na wulkaniczną wyspę Santorini , która według legendy jest zaginioną Atlantydą, dziś zachwyca swym urokiem kolorami i różnorodnością. Niegdyś wyspa miała kulisty kształ jednak wybuch wulkanu w 1529 roku spowodował zapadnięcie sie wyspy. W ten sposób powstała tzw "caldera" czyli ogromne urwisko w kształcie półksiężyca które uznwane jest za cud wykreowany przez naturę.
Santorini jest niewątpliwie jedną z najpieknieszych wysp i nie jest porównywalne do żadnej innej. Charakterystyczna biel domów i błękit ich dachów, niezwykłe pokłady lawy przemieszanej z piaskiem, różnokolorowe skały na których znajdują sie osady i wspaniałe tradycyjne kościółki wywierają niesamowite wrażenie. Oryginalność wyspy zachwyci każdego nawet wymagającego turystę i pozostanie w pamięci na długo.
Cena ok. 115 Euro

WIECZÓR KRETEŃSKI

Spotkanie folklorystyczne organizowane jest w tradycyjnych góralskich wioskach kreteńskich, w tawernie skąd rozciąga sie malowniczy widok.Tu bedziemy mieli okazję zobaczyć prawdzimy folklor wyspy: tancerze w strojach ludowych będą demonstrować swoje umiejętności przy akompaniamencie buzuki i liry. Skosztujemy prawdziwe przysmaki kuchni kreteńskiej i greckiej, popijając lokalne wino.
Cena ok. 35-40 Euro

WĄWÓZ SAMARIA

Zadziwiająco piękny wąwóz, ma od 3 - 40 m szerokości, miejscami nawet 600 m głębokości i 18 km długości i jest najdłuższy w Europie. Wąwóz znajduje się w Górach Białych (Lefka Ori), w południowo-zachodniej części Krety. Park narodowy Samaria (Fysikon Parko Samaria) otaczający wąwóz jest jedynym miejscem, gdzie występuje kreteński, dziki koziorożec kri-kri. Trasa przez wąwóz usiana jest maleńkimi kościółkami i punktami widokowymi. Na 12 kilometrze wąwozu droga zwęża się między dwiema ścianami skalnymi do szerokości 3 metrów. Jest to najwęższa część wąwozu zwana Sidirosportes (Żelazne Wrota). W połowie drogi znajduje się opuszczona miejscowość Samariá. W czasach panowania Wenecjan na Krecie powstał tu mały kościółek pod wezwaniem Błogosławionej Marii - Ossia Maria. Z czasem nazwa uległa skróceniu i pozostała "Samaria", dając miano wiosce i całemu wąwozowi.
Wejście na szlak (i do Parku Narodowego) jest w miejscu nazywanym Ksyloskala (1227 m n.p.m.). Nazwę tę tłumaczy się najczęściej jako "drewniane schody". Szlak otoczony jest gęstym lasem sosnowym, przetykanym rozłożystymi cyprysami i wysokimi skałami. Co około 1-2 km znajdują się punkty widokowe z których można podziwiać wspaniałą otaczającą przyrodę. Tam tez można uzupełnić zapasy wody gdyż znajdują się strumyczki. Marsz trwa około 5 - 7 godzin.
Cena ok. 32-36 Euro

PARK WODNY LIMNOUPOLIS

Wycieczka do parku wodnego jest przeznaczona dla ludzi w każdym wieku nie tylko dla dzieci. Park wodny Limnopoulis położony jest 10 km od miasta Chania i jest jednym z najbardziej nowoczesnych i największych w Grecji. Park zapewnia gościom kilkugodzinną niezapomnianą zabawą. W tej wodnej krainie znajduje sie wiele różnych zjeżdżalni począwszy od najprostrzych a skończywszy na najbardziej skomplikowanych. Zjazdy na poduszkach gumowych, jacuzzi, gry wodne, wspinaczka, darmowy pociąg, brodzik dla dzieci to tylko niektóre atrakcje jakie przygotowane są dla gości.
Cena ok. 35 Euro, dzieci do lat 10 ok. 29 Euro

KNOSSOS - Pałac Minojski i Muzeum Archeologiczne

Pałac królewski z czasów minojskich powstały około 2000 roku p.n.e jest główną atrakcją archeologiczną Krety. Jedni twierdza ze będąc na Krecie i nie zobaczyć pałacu Minosa to tak jakby być we Włoszech i nie odwiedzić Rzymu. W ciągu kilkusetletniej historii kultury minojskiej pałac ten był kilkakrotnie przebudowywany. Odbudowane wówczas pałace w Knossos i Fajstos przetrwały do XV w. p.n.e. - do czasu ich zniszczenia po wybuchu wulkanu na pobliskiej Therze (Santoryn) i ograbienia ich przez najeźdźców - Mykeńczyków. To, co obecnie można zwiedzać w Knossos, to zrekonstruowane ruiny najpóźniejszego pałacu. Niezapomniane wrażenia towarzyszą każdemu zwiedzającemu ogromny i zawiły labirynt komnat i korytarzy. Z historycznym zamkiem związanych jest wiele mitów. Najbardziej znany, to mit o labiryncie i jego strażniku Minotaurze - półbyku i półoczłowieku. Kiedy Król Minos oszukał boga Posejdona, ten sprawił, że żona Minosa (Pasifae) urodziła potwora o głowie byka i tułowiu człowieka. Nazwano go Minotaurem co znaczy Byk Minosa. Król uwięził go w labiryncie pod swoim pałacem i karmił ofiarami z ludzi. Mieszkańcy Aten także musieli co roku oddawać potworowi w krwawej daninie swoje dzieci, do czasu gdy heros Tezeusz, pokonał potwora i przy pomocy córki Minosa, Ariadny, wydostał się z labiryntu. Z Knossos udajemy się do Heraklionu gdzie znajduje sie Muzeum Archeologicznego. Posiada ono największą na Krecie kolekcję eksponatów z okresu minojskiego. Zbiory znajdują się w salach na dwóch piętrach i są ułożone chronologicznie. Największy podziw wzbudzają, kiedy uwzględni się fakt, ze wszystkie znaleziska mają ponad 3000 lat. Nie jesteśmy w stanie opisać wszystkich bardzo ciekawych wykopaliska ale takie przedmioty jak drewniana makieta pałacu w Knossos, mozaiki miejskie pochodzące z okresu Starego Pałacu (2000-1700 r. p.n.e.), słynny dysk z Fajstos, wspaniałą biżuterię, czarne wazy z rytymi zdobieniami, ryton z kryształu górskiego oraz wiele innych godnych zobaczenia znalezisk.
Cena ok. 36-40 Euro

ELAFONISSI

Drobny, różowawy piasek, piaszczyste mielizny, woda w odcieniach szafiru - to dziewicza plaża Elafonissi - jednej z najpiękniejszych wysp na Krecie. Morze jest tam tak płytkie, że łatwo można przejść na pobliskie wysepki. Jadąc przez malownicze górskie wioski mijamy piękny wąwóz Topolia, niedaleko którego odwiedzimy jaskinię Agia Sophia (Św. Zofii) - jedną z wielu w górach Levka Ori. Główną atrakcją tej jaskini są naturalnie uformowane stalaktyty i stalagmity. Na południowym wybrzeżu wyspy w zatoce Stomio zwiedzimy klasztor Mini Chrysoskalitissa. Według legendy schody prowadzące do klasztoru mają złoty stopień, który jest widoczny tylko dla tych, którzy nigdy nie popełnili grzechu. Dalej droga poprowadzi nas ku wcześniej wspomnianym różowawym piskom i krystalicznie czystym wodom rafy koralowej Elafonissi.
Cena ok. 32-34 Euro, dzieci 9 Euro

REJS NA GRAMVOUSSE

Ta jednodniowa wycieczka do pirackiej fortecy na wyspie GRAMVOUSSA i na jedną z najpiękniejszych plaż - BALOS rozpoczyna się wczesnym rankiem zaokrętowaniem na statku GRAMVOUSSA EXPRESS. Podczas rejsu po zatoce KISSAMOS będziemy mijać port w TARSANAS. Następnie zatrzymamy się na wyspie GRAMVOUSSA, gdzie wejdziemy na 137 - metrowe wzgórze, na którym położone są pozostałości starej pirackiej fortecy i kościół z czasów weneckich. Droga do fortecy jest trudna i zaleca się, aby założyli Państwo odpowiednie obuwie. Po zwiedzaniu tego miejsca zapraszamy na lunch na statku. Po lunchu skierujemy się ku krystalicznie czystym wodom przy plażach w BALOS, gdzie będzie dostatecznie dużo czasu, aby popływać i ponurkować.
Cena ok. 44-48 Euro